Telif Bildirimi ve Kitap Kaldırma İstekleri İçin
Amerikan Yüzyılının Sonu

Kategori: Siyaset Yazar: Mustafa Özel Yayınevi: Iz Yayıncılık

Amerikan Yüzyılının Sonu

  • ISBN: 9789753550581
  • Dil: TÜRKÇE
  • Sayfa Sayısı: 248
  • Cilt Tipi: Karton Kapak
  • Kağıt Cinsi: 3. Hm. Kağıt
  • Boyut: 13 x 20 cm
Tanıtım Bülteni
Amerikan yüzyılının sonu, "Amerika'nın sonu" değil. Belki yeni bir Amerika'nın başlangıcı. Bu ırklar yamalı bohçasından daha eşitlikçi bir toplum çıkabileceği gibi, kadim Yunan'a rahmet okutan köleci bir toplum da çıkabilir. Her halükarda, yirmibirinci yüzyıl bir Pax-Amerika devresi olmayacak. ~Dünya-sistemin bütün eski hegemonları (Hollanda, İngiltere) ve iktisadî güçten ziyade askerî-siyasî kudretleriyle temayüz eden eski dünya-imparatorluklarının varisleri (Çin, Rusya, Türkiye, İspanya, Portekiz) hâlâ yaşıyorlar. Fakat hiçbiri dünya-sistemde birinci dereceden bir role sahip değil. ~1989'dan başlatabileceğimiz yirmibirinci yüzyıl, yeni hegemonik güçlere ve yeni devletlerarası ittifaklara sahne olacak. Şu anda ilk sıradaki ulusal güçler: Almanya merkezli Avrupa, Japonya ve Amerika. Onları Çin ve Rusya izliyor. İslam dünyası, önüne açılan yeni fırsatları değerlendirebilecek mi? Öyle olmasını dileyelim. ~Bu kitaptaki yazıların temel iddiası şu: Amerika yirmibirinci yüzyılda ikinci dereceden bir güç olmak zorunda kalacaktır. Daha şimdiden kendini buna alıştırıyor aslında. Avrupa'nın ve Japonya'nın belirli üstünlükleri var. Ancak hangisinin galebe çalacağını şimdiden kestirmek zor. ~
Kitap Adı Format Boyut Bağlantı
Amerikan Yüzyılının Sonu PDF 10.29 MB İndir
Amerikan Yüzyılının Sonu EPUB 11.50 MB İndir
Amerikan Yüzyılının Sonu MOBI 9.08 MB İndir
Amerikan Yüzyılının Sonu ODF 9.69 MB İndir
Amerikan Yüzyılının Sonu DJVU 12.11 MB İndir
Amerikan Yüzyılının Sonu RAR 7.87 MB İndir
Amerikan Yüzyılının Sonu ZIP 7.27 MB İndir

Sponsorlu Kitaplar

Satıcı Kitap Adı Bağlantı
BKM Kitap Sessizlik Artık Sensizlik Satın Al
Kitapyurdu Yüreğin Yorgunluk Görmesin Satın Al

Benzer Kitaplar
Kitap Yorumları - (5 Yorum)


Yüzyıllar giderek kısalıyor. Amerikan Yüzyılı 75 yıl sürdü (1914-89). ABD, hegemonyasını büyük ölçüde Sosyalist Sistemin sağladığı meşruiyete borçluydu. 1989, Amerikan hegemonyasını sigortasız bıraktı. Çanlar, ABD ve Liberalizm için çalıyor. Sosyalizm, tıpkı Muhafazakarlık gibi, dünya sisteminin yedek ideolojisiydi. Her ikisi de Liberal merkeze yaklaştıkları ölçüde hayat sahası buldular.
1989, hegemonik bir güç olarak ABD´nin ve hakim jeokültür olarak Liberalizmin sonuna işarettir. ABD ve Liberalizm dünya sistemini sürdürmede giderek daha az bir rol oynayabileceklerdir.


amerikadaki ekonomik krizin ayyuka çıktığı şu günlerde, bu kriz de nerden çıktı diye düşünenler varsa geriye dönük ipuçlarını bu kitapta bulabilirler. amerika çökene kadar güncelliğini koruyacak bir kitap neticede.


Uzun yorumlara gerek yok , inşaAllah en kısa zamanda …


ben siyaset kitaplarına bayılıyorum.roman almaya gidiyorum birsürü kitap alıyorum alıyorum sonra bi de bakıyorum hepsi de siyaset.bence bu kitap süper.amerika birgün paramparça olacak.tüm dünyanın süper güç dediği amerika aslında süper güç değil.tüm dünya hatta amerika halkı bile ülkesini en azından yöneticilerini istemiyor.çok iyi ve önemli bir eser.


kitap 93 yılında yazılmasına rağmen günümüz için ışık tutucu bilgileri de ihtiva ediyor.özellikle immanuel wallerstein’ın risalesi oldukça doyurucu.ancak bazı kestirimler günümüzde karşılığını bulamamış.bu da gayet normal.iktisadi bir bakış açısıyla a.b.d ye bakış açısını genişletmek isteyenlere her şeye rağmen oldukça ufuk açıcı parametreler sunmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*