Telif Bildirimi ve Kitap Kaldırma İstekleri İçin
Çağdaş Ortadoğu Araştırma Kılavuzu

Kategori: Tarih Yazar: Prof. Guy Feuer Yayınevi: Işaret Yayınları

Çağdaş Ortadoğu Araştırma Kılavuzu

  • çevirmen: Doç. Dr. Davut Dursun
  • Dil: TÜRKÇE
  • Sayfa Sayısı: 368
  • Cilt Tipi: Karton Kapak
  • Kağıt Cinsi: 3. Hm. Kağıt
  • Boyut: 12 x 20 cm
Tanıtım Bülteni
Orta Doğu, Türkiye'nin de içerisinde yer aldığı coğrafi-kültürel bir bölge. Asur, Sümer, Mezopotamya, Fenike, Mısır, Hitit gibi Eski Çağ medeniyetleri burada kuruldu. Üç büyük ilahi din bu bölgede doğdu ve dünyaya buradan yayıldı. Müslümanlar, Yahudiler ve Hıristiyanlar tarafından kutsal kabul edilen yerler burada. Yirminci yüzyılın en önemli sanayi ürünü olan petrol rezervlerinin ekseriyeti bu bölgede. Stratejik bakımdan dünyanın en hassas bölgelerinden biri olan Orta Doğu'nun sınırları kesin şekilde belli değilse de en geniş anlamda kullanıldığında Atlas Okyanusu kıyılarından Pakistan'a kadar uzanan ve çoğunlukla müslümanların yaşadığı alanı ifade etmektedir. Tarihte Levant, sömürgecilik çağında Yakın dostu (Near East, Proche-Orient) kavramlarının anlattıkları yerler bugün Orta Doğu'nun sınırları içerisinde yer almaktadır. Orta Doğu, her ne kadar Avrupa merkezli bir siyasal/askeri ifadelendirme olarak ortaya çıkmışsa da bugün her alanda kullanımı yerleşmiş ve yerel dillerde karşılığını bulmuştur.Aslında tarihin en çatışmalı bölgelerinden biri olan Orta Doğu, özellikle sömürgecilik çağından bu yana büyük güçlerin paylaşma ve çatışma alanı olmuştur. Dörtyüz yıl bölgeye egemen olan Osmanlı Devleti'nin XX. Yüzyılın başlarında yıkılmasından sonra buraya yerleşen İngiliz ve Fransız sömürgeciliği, bölgenin siyasal ve kültürel yapısında meydana getirdikleri değişikliklerle günümüzün istikrarsızlığını da hazırlamıştır. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra sömürgeci güçlerce kurdurulmuş olan yapay devletler çatışma ortamından kendilerini kurtaramamışlardır. Savaştan sonra ABD ve SSCB'nin de bölgeye el atmaları ile Orta Doğu uluslararası çatışma alanlarından biri olmuş iki süper güç bölgede karşı karşıya gelmişlerdir.1973 Petrol krizinden sonra dünyanın daha yakın ilgi alanına giren Orta Doğu'yla ilgili inceleme ve araştırmalar, sömürgecilik çağındaki Şarkiyat çalışmalarına oranla daha büyük bir artış göstermiştir. 1979 İran İslam Devrimi ise Batıda yapılan incelemelerin, bir bakıma korku ve endişeyle desteklenen bir çehre kazanmasında etken olmuştur. Son on yılda Türkiye'de de bölge ile ilgili çalışmalar giderek göz doldurur bir artış göstermiştir. Elinizdeki kitap bir yandan Batı dillerindeki çalışmaları diğer yandan ise Türkiye'de Orta Doğu üzerine yapılan yayınları tanıtmaktadır. Bu itibarla bi kitap Orta Doğu çalışmaları için temel bir başvuru kaynağı olma özelliğini taşımaktadır.
Satıcı Kitap Adı Bağlantı
Trendyol Çağdaş Ortadoğu Araştırma Kılavuzu Satın Al
Kitapyurdu Çağdaş Ortadoğu Araştırma Kılavuzu Satın Al
D&R Çağdaş Ortadoğu Araştırma Kılavuzu Satın Al
Idefix Çağdaş Ortadoğu Araştırma Kılavuzu Satın Al
BKM Kitap Çağdaş Ortadoğu Araştırma Kılavuzu Satın Al
Hepsiburada Çağdaş Ortadoğu Araştırma Kılavuzu Satın Al
Nadir Kitap Çağdaş Ortadoğu Araştırma Kılavuzu Satın Al
N11 Çağdaş Ortadoğu Araştırma Kılavuzu Satın Al
Amazon Türkiye Çağdaş Ortadoğu Araştırma Kılavuzu Satın Al
Kitap Adı Format Boyut Bağlantı
Çağdaş Ortadoğu Araştırma Kılavuzu PDF 15.27 MB İndir
Çağdaş Ortadoğu Araştırma Kılavuzu EPUB 17.07 MB İndir
Çağdaş Ortadoğu Araştırma Kılavuzu MOBI 13.48 MB İndir
Çağdaş Ortadoğu Araştırma Kılavuzu ODF 14.38 MB İndir
Çağdaş Ortadoğu Araştırma Kılavuzu DJVU 17.97 MB İndir
Çağdaş Ortadoğu Araştırma Kılavuzu RAR 11.68 MB İndir
Çağdaş Ortadoğu Araştırma Kılavuzu ZIP 10.78 MB İndir

Sponsorlu Kitaplar

Satıcı Kitap Adı Bağlantı
BKM Kitap Sessizlik Artık Sensizlik Satın Al
Kitapyurdu Yüreğin Yorgunluk Görmesin Satın Al

Benzer Kitaplar
Kitap Yorumları - (5 Yorum)


Ortadoğu ülkelerinin 1976 yılındaki durumunu irdeleyen kitap klasik anlamda bir eserden ziyade araştırmacılar için kaynakları veren bir fihrist durumunda.


Eser ortodoğu araştırmalarına kaynak olabilecek çok ayrıntılı bilgiler veriyor fakat bu kaynakların çoğunluğu ingilizce. Geneldede eski basımlı eserler olduğundan bulunması zor oluyor. fakat genede ortadoğu araştırmalarına yardımcı olabilir.


Bu eseri tam bir karışıklıkla almışım itiraf ettmeliyim…Çünkü eser biz okuyucuyar için değil ortadoğu üzerine araştırma yapmak isteyen araştırma görevlileri için yazılmış bir baş yapıt niteliğinde. Eser için petrol,Arap-israil,Osmanlı gibi ortadoğuyu ilgilenderin hangi araştırma kitap varsa onların listesi konuları yer almakta bu konuyla ilgi olan dostlar için güzel.SAYGILARIMLA…


Kitap bir kaynakça niteliğindedir. Ortadoğu ile ilgili araştırma yapmak isteyenlere basıldığı döneme kadar Ortadoğu ile ilgili yazılmış bütün kaynakların isimlerini bulabileceğiniz bibliyografik yapıda bir eser olarak ortaya çıkmaktadır. ..raştırma yapmadan önce mutlaka karıştırıp bakılması gereken bir başvuru eseri olarak ortaya çıkmaktadır…..


Asur, Sümer, Mezopotamya, Fenike, Mısır, Hitit gibi Eski Çağ medeniyetleri burada kuruldu. Üç büyük ilahi din bu bölgede doğdu ve dünyaya buradan yayıldı. Müslümanlar, Yahudiler ve Hıristiyanlar tarafından kutsal kabul edilen bu bölge hakkında bilmek istedikleriniz bu kitapta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*