Telif Bildirimi ve Kitap Kaldırma İstekleri İçin
İslam Çağımıza Yanıt Verebilir Mi?

Kategori: Kültür Yazar: Server Tanilli Yayınevi: Adam Yayıncılık

İslam Çağımıza Yanıt Verebilir Mi?

  • Yayın Tarihi: 30.11.1999
  • ISBN: 9789754185010
  • Dil: TÜRKÇE
  • Sayfa Sayısı: 273
  • Cilt Tipi: Karton Kapak
  • Kağıt Cinsi: 3. Hm. Kağıt
  • Boyut: 13 x 22 cm
Tanıtım Bülteni
Son yıllarda hemen hemen bütün Müslüman ülkeler, şeriatçı akımlarla çalkalanıyor. Kimi yerde iktidara da geçmiş bu akımların mesajında, din ve inanç özgürlüğü ile yetinmeyip, toplumu, devleti, giderek bireyi, İslama göre yeniden biçimlendirmek var; ve, işin gerçeği, İslam da malzeme veriyor onlara.Çağımızla ilgisi ne bu mesajın?Aklın ve bilimin öncülüğü, düşünce ve örgütlenme özgürlüğü, başta emekçilerin ve kadınların olmak üzere temel insan hakları, kısacası uygarlığın ulaştığı vazgeçilmez değerler göz önünde tutulduğunda, neyi temsil ediyor bu akımlar? İslamın uyanışı mı gördüklerimiz? Yoksa, çağını yakalama yolunda XIX. yüzyıldan bu yana hayli mesafeler almış Müslüman dünyanın ilerleyişini durdurmakla kalmayıp, onu daha da gerilere savıp savuracak gericilik rüzgarları mı?Hangisi?Türkiye gibi "Aydınlanma" yolunda nice menzillere erişmiş; akılla bilimi tek yol gösterici olarak bellemiş ve, öyle olduğu için de, laik ilkeyi kabul etmiş bir ülke bakımından, daha da yakıcı sorular bunlar.Türkiye söz konusu olduğunda, demokrasi de gündeme geliyor: Onu, laik zeminden ayrı düşünebilir miyiz? Yoksa demokrasi ile laiklik, etle tırnak gibi birbirine bağlı süreçler mi?Okuyunuz göreceksiniz.
Satıcı Kitap Adı Bağlantı
Trendyol İslam Çağımıza Yanıt Verebilir Mi? Satın Al
Kitapyurdu İslam Çağımıza Yanıt Verebilir Mi? Satın Al
D&R İslam Çağımıza Yanıt Verebilir Mi? Satın Al
Idefix İslam Çağımıza Yanıt Verebilir Mi? Satın Al
BKM Kitap İslam Çağımıza Yanıt Verebilir Mi? Satın Al
Hepsiburada İslam Çağımıza Yanıt Verebilir Mi? Satın Al
Nadir Kitap İslam Çağımıza Yanıt Verebilir Mi? Satın Al
N11 İslam Çağımıza Yanıt Verebilir Mi? Satın Al
Amazon Türkiye İslam Çağımıza Yanıt Verebilir Mi? Satın Al
Kitap Adı Format Boyut Bağlantı
İslam Çağımıza Yanıt Verebilir Mi? PDF 11.33 MB İndir
İslam Çağımıza Yanıt Verebilir Mi? EPUB 12.66 MB İndir
İslam Çağımıza Yanıt Verebilir Mi? MOBI 10.00 MB İndir
İslam Çağımıza Yanıt Verebilir Mi? ODF 10.66 MB İndir
İslam Çağımıza Yanıt Verebilir Mi? DJVU 13.33 MB İndir
İslam Çağımıza Yanıt Verebilir Mi? RAR 8.66 MB İndir
İslam Çağımıza Yanıt Verebilir Mi? ZIP 8.00 MB İndir

Sponsorlu Kitaplar

Satıcı Kitap Adı Bağlantı
BKM Kitap Sessizlik Artık Sensizlik Satın Al
Kitapyurdu Yüreğin Yorgunluk Görmesin Satın Al

Benzer Kitaplar
Kitap Yorumları - (5 Yorum)


Server Hoca’nın yalın ve muhalif dili ile günümüzde yaşatılan İslam’ın eleştirel değerlendirilmesidir. Katılmadığım noktalar olmakla birlikte bir solukta okudum.


Kitabı okudum.. Çok basit bir soruyla isimlendirilmiş kitap dogmatik bakış açısının bilim karşısındaki çaresizliğini ,bilimin ve inancın uzlaşmaz çelişkilerolduğunu vurgulamış.. İnanç sahibi kişilerin kitap ile ilgili tek kelime olumlu yorum yapma ihtimali yok.. Yazara göre dogmatik düşünceler çözümlemelerden ve bilimsel bir sınamalardan uzak olduğu için ve zaten doğruluğu kabul edildiği için tartışma konusu da değil…
Kitapta asıl kilit kısım şu… Dinin ezen tahakküm eden ve gemisini yöneten sınıflar açısından nasıl bir silah haline dönüştürüldüğü gözler önüne seriliyor…
Sermaye sınıfının burjuvazinin özellikle fransız ihtilali sonrası nasıl kendi için dinin üzerini çizdiğini sonradan sınıf hareketleri başlayınca nasıl yeniden dine sarıldığını anlatıyor…
Önemli tespitler var…


yogun bir beyin cimnastigi yapma ve dogmatiklikten siyrilma olanagi sunan bir kitap.her elestirisini ayetler ve sure lerin sayfasini vere vere islam ideologlarinin kafasina vura vura anlatan bir kitap.


server tanilli aydın kafalı buyük bir insandır. islamın dogmalarına kafa tutan sorgulayan; akıl sahibi olmak herşeyin başı.. saçma sapan yaradılış efsanelerine, mitlere çocuk yaşta inandırılan geri kalmışlığımızın sorumlularına atılan bir tokat gibi anlatılanlar..


Server Tanilli’nin ne denli basit düşünen bir yazar olduğunun iyi bir örneği. Kitaptaki çarpıtmanın sayısını tespit etmek mümkün değil çünkü hiç bir gerçeklik payı olmayan zırvalılarla dolu. ayetler bağlamından koparılıyor, olaylar dönemin koşullarından ayrı değerlendiriliyor vb. vb. saçmalıklar. Bu tür kitapları zaten bu ülke de Turan Dursun haricinde bir kaç kişi yazdı onlardan biri de onun kadar çarpık düşünen bir olan Server Tanilli’dir. Kitaba para vermeyin bir yerden okuyun ve okuduğunuz saçmalıktan her yerde söz edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*