Telif Bildirimi ve Kitap Kaldırma İstekleri İçin
Şehir Asla Unutmaz

Kategori: Kültür Yazar: Mustafa Armağan Yayınevi: Iz Yayıncılık

Şehir Asla Unutmaz

  • ISBN: 9789753551595
  • Dil: TÜRKÇE
  • Sayfa Sayısı: 240
  • Cilt Tipi: Karton Kapak
  • Kağıt Cinsi: 1. Hm. Kağıt
  • Boyut: 13 x 20 cm
Tanıtım Bülteni
Şehir Üzerine Düşünce Okumaları -1Şehirler vardır, ruhumuzun o en mahfuz köşesinden zaman zaman yüzeye vuran dalgalar gibi gelir vurur bilincimizin kıyılarına. Üütopyalar vardır, var olmayan ama var olması ümidini hepimizin paylaştığı 'yokülkeler'. Ve heterotopyalar vardır; asırlar içerisinde bütün bir kültürel coğrafyanın sınırlarını harmanlamış, kimse görmese, nerede olduğunu bilmese de, adları anıldığında içimizi sırf varolduklarını bilmekten ötürü ılık bir rüya denizine döndüren diyarlar: mesela Şam, mesela Mekke, mesela İstanbul...
Kitap Adı Format Boyut Bağlantı
Şehir Asla Unutmaz PDF 9.96 MB İndir
Şehir Asla Unutmaz EPUB 11.13 MB İndir
Şehir Asla Unutmaz MOBI 8.79 MB İndir
Şehir Asla Unutmaz ODF 9.38 MB İndir
Şehir Asla Unutmaz DJVU 11.72 MB İndir
Şehir Asla Unutmaz RAR 7.62 MB İndir
Şehir Asla Unutmaz ZIP 7.03 MB İndir

Sponsorlu Kitaplar

Satıcı Kitap Adı Bağlantı
BKM Kitap Sessizlik Artık Sensizlik Satın Al
Kitapyurdu Yüreğin Yorgunluk Görmesin Satın Al

Benzer Kitaplar
Kitap Yorumları - (5 Yorum)


İstanbul İstanbul İstanbul… Hani bir şiirde de geçer ya tarihin gözleri var surlarda delik delik… Bu kitap İstanbul’a aşık olanlar ve tarihinide merak edenler için gerçekten güzel bir eser.Ben çok beğendim.2. kez okuyabilecek kadar sevdiğimi söyleyebilirim.İstanbul aşıkları mutlaka okumalı diyorum…


Mustafa Armağan’ın başta İstanbul ve Bursa olmak üzere şehir kültürü üzerine yazdığı yazıları derlediği bir kitap. Beşeri coğrafya, tarih ve sosyolojiyle ilgilenenler için ilgi çekici olabilir. Kendi payıma çıkmaz sokak yazısını bir köşeye yazdım!


Tarihçi Mustafa Armağan aynı zamanda şehir üzerine düşünen, düşünce üreten Türkiye’deki az sayıdaki entelektüelden biri.. Şehirlerin ruhuna nüfuz etmiş bir yazarın kaleminden şehirsel ve şiirsel şehir denemeleri… Kitabın birinci bölümünde “Şehirlerin Ruhu”nu ele alıyor yazar. Bu bölümde çıkmaz sokaklardan İslam şehrine kadar çeşitli konulara değiniyor. İkinci bölüme yazar “Câm-ı Cem ve İstanbul” ismini vermiş. Üçüncü bölüm ise “Şehir Kartpostalları” bu bölümde ise mimari konusuna, Bursa ve Konya gibi şehirlerin ruhuna temas etmiş yazar… Şehir üzerine düşünen herkese tavsiye edilir.


Gelenekselden hızla modenleşmeye akan şehirlerimizin bir o kadar hızla yitirdiği zümrütleri hatırlatıyor yazar.Şehir ve özellikle mimari üzerine farklı bakışları akıcı bir dille sunuyor. Özellikle Osmanlı’ya ayna tutması kitabın fevkalade özelliği. Ayrıca en çok İstanbul ve Bursa anlatılmış. Konya, İzmir, Edirne gibi şehirlere de çok detaylı olmamak kaydıyla yer verilmiş. A.Hamdi Tanpınar, Turgut Cansever gibi kalemlerden yer yer çok yararlı alıntılar yapılmış. Birçok yabancı isimlerin de yorumlarına yer verilmiş olması hem kıyaslamayı sunuyor hem de onların bakış ölçüsünü belirtiyor.Düşünce yazıları okumayı sevenler ve biraz da tarih tutkusu olanların severek okuyabilecekleri bir eser olduğunu düşünüyorum.Ayrıca yazarın bazı konulardaki dokundurmalarını da çok güzel ve yerinde buldum.


O kadar içtendi ki bu kitap , o kadar sevdim ki yazarın diğer kitaplarını da listeme ekledim :)Şehirler üstüne araştırılmış düşünülmüş ve gönül konulmuş. Bir de benim hoşuma giden , ahmet hamdi tanpınar gibi isimlerini bilip yazılarına pek aşina olmadığım yazarlardan da bahsetmesi ve şehirlerin onların yazılarının karakterlerinin üstündeki olası etkilerine değinmesiı 🙂 Beni araştırmaya ve düşünmeye iten bir kitaptı 🙂 Ve yazarıyla tanışmak istedim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*